Novosti

Seminar o ulozi visokoškolskih institucija u sistemu intelektualne svojine

logo

Seminar o ulozi visokoškolskih institucija u sistemu intelektualne svojine

U organizaciji Instituta za intelektualnu svojinu Bosne i Hercegovine i podršku Evropskog zavoda za patente, na Fakultetu informacijskih tehnologija Univerziteta Džemal Bijedić u Mostaru, 7. decembra 2017. godine održan je seminar na temu: "Uloga visokoškolskih institucija u sistemu intelektualne svojine i načini regulisanja prava intelektualne svojine."

Cilj seminara bio je da se predstavnici javnih visokoškolskih ustanova u Bosni i Hercegovini upoznaju sa značajem definisanja politike zaštite intelektualne svojine na univerzitetima. Definisanje politike zaštite intelektualne svojine je preduslov uspješne saradnje akademske zajednice i privrednog okruženja. Istaknuto je da je neophodno predvidjeti pravila za otkrivanje i vrednovanje intelektualnih dobara, postupak zaštite i način upravljanja pravima intelektualne svojine. Pravilno upravljanje rezultatima istraživanja omogućava njihovu primjenu u praksi i komercijalizaciju znanja. Seminaru je prisustvovala doc. dr Svjetlana Ivanović.

Najavljeno je da će Institut i u narednom periodu sprovoditi aktivnosti na širenju svijesti o značaju prava intelektualne svojine. 

Štampa