Novosti

Održan "Peti dan njemačkog prava u Bosni i Hercegovini"

Tema ovog naučnog skupa je zaštita od diskriminacije u javnom i građanskom pravu.

Prodekan Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Goran Marković istakao je da je u BiH pitanje javne i građanske diskriminacije vrlo nepovoljno.

Marković je naglasio da je slučaj "Sejdić-Finci" sada najpoznatiji, iako nije jedini primjer diskriminacije u BiH.

On je rekao da se o diskriminaciji može govoriti i u drugim oblastima društvenog života i drugim sferama prava, kao što su konkurencija, radno zakonodavstvo i drugo.

"Uvijek se može govoriti o nekim elementima diskriminacije, mada naš zakonodavac, barem deklarativno, nastoji da u naše zakonodavstvo ugradi norme koje imaju antidiskriminacioni karakter, ali vidimo da se u tome ponekad ne uspijeva i neki slučajevi diskriminacije su veliki“, rekao je Marković.

Marković je napomenuo da u BiH, sa jedne strane, postoji zakonodavstvo koje je antidiskriminaciono i koje se dobrim dijelom ne primjenjuje, a sa druge strane je zakonodavstvo koje je diskriminaciono, pa čak i sam Ustav sadrži određene diskriminacione norme kada je u pitanju izbor pojedinih organa BiH.

Rukovodilac Odjeljenja za BiH, Srbiju i Crnu Goru u Njemačkoj fondaciji za međunarodnu pravnu saradnju /IRZ/ Štefan Pirner istakao je da su današnji Peti dani njemačkog prava organizovani u saradnji sa Njemačko-bosanskohercegovačkim udruženjem pravnika, s ciljem da prenesu iskustva iz Njemačke i promovišu evropski standardi protiv diskriminacije.

Pirner je naglasio da je danas predstavljena i publikacija "Praktični uvod u evropske standarde protiv diskriminacije", nastala u okviru projekta koji finansira Ministarstvo inostranih poslova Njemačke, s ciljem doprinosa da se evropski antidiskriminatorni standardi uvedu i u BiH.

Štampa