Novosti

NAUČNI SKUP „REFORMA ZAKONODAVSTVA O RESTRUKTURIRANJU, REORGANIZACIJI I STEČAJU U SVETLU EVROPSKIH TENDENCIJA“

 

NAUČNI SKUP „REFORMA ZAKONODAVSTVA O RESTRUKTURIRANJU, REORGANIZACIJI I STEČAJU U SVETLU EVROPSKIH TENDENCIJA“

Na Pravnom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu 2.12.2022. godine, u okviru zajedničkog projekta Vlade Republike Srpske i Pravnog fakulteta pod nazivom „Reforma zakonodavstva o restrukturiranju, reorganizaciji i stečaju u svetlu evropskih tendencija“, održan je naučni skup na istu temu. Cilj skupa je bio da se analizira usaglašenost BiH zakonodavstva sa pravom EU u oblasti restrukturiranja i stečaja i predstave najbolje prakse u ovoj oblasti država-članica EU i država kandidata. Na skupu učestvovalo osamnaest izlagača sa referatima, među kojima su univerzitetski nastavnici, sudije i praktičari iz BiH, Srbije, Hrvatske, Severne Makedonije, Poljske i Nemačke. Održavanje skupa podržano je od strane Ministarstva naučnotehnološkog razvoja, visokog obrazovanja i informacionog društva RS i Ministarstva pravde RS. Na otvaranju skupa govorili su: pomoćnik u Ministarstvu pravde u Vladi Republike Srpske Slobodan Zec, direktor Instituta za uporedno pravo iz Beograda prof. dr Vladimir Čolović, prodekan za nastavu Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu doc. dr Sanja Golijanin i koordinator projekta prof. dr  Dijana Marković-Bajalović.

Tokom poslednje decenije Evropska unija je napravila značajne pomake u stečajnom zakonodavstvu, kako bi se pomoglo privrednim društvima i preduzetnicima da se lakše nose sa izazovima ekonomskh kriza koje razorno utiču na njihovu likvidnost i održivost poslovanja. Težište novog evropskog zakonodavstva je na mjerama restrukturiranja, kojima se preduzećima u finansijskim teškoćama pomaže da izbjegnu stečaj, postizanjem sporazuma sa povjeriocima o restrukturiranju obaveza i imovine i obezbjeđenjem novog finansiranja. Zakonodavci u BiH i njenim entitetima trebalo bi da slijede primjer evropskog zakonodavca i tako pomognu domaćim preduzećima da se lakše nose sa izazovima privrednog poslovanja u uslovima kriza izazvanih spoljnim uzrocima. Takođe, stečajni postupak treba učiniti efikasnijim uz balansiranje interesa dužnika i povjerilaca u ovom postupku.

Zaključci sa ovog skupa biće dostavljeni relevantnim institucijama u BiH koje treba da rade na unapređenju zakonodavstva u oblasti stečaja i restrukturiranja.

 

                                                                                  ORGANIZACIONI ODBOR SKUPA

Štampa