U petak, 28.09.2018. godine, u prostorijama Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu na Palama,sa početkom u 18.00 časova, održana je javna odbrana magistarske teze kandidata Nedeljkа Milijevića, dipl. pravnika pod nazivom ''Organi stečajnog postupka''.
Komisiju za odbranu ove magistarske teze su činili:
- Prof. dr Ranka Račić, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu – predsjednik Komisije.
- Prof. dr Dijana Marković - Bajalović, redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu – mentor i član Komisije;
- Doc. Dr Milica Panić, docent Pravnog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu – član Komisije
U svom uvodnom izlaganju kandidat iznosi zapažanje da organima stečajnog postupka nije posvećena dovoljna pažnja u teoriji i zakonodavstvu i ističe da je cilj ovog rada da se istraži uloga organa stečajnog postupka i nnihov značaj za efikanso vođenje i okončanje stečajnog postupka, kako bi se predložile izmjene pozitivnih propisa i stečajni postupak učinio efikasnijim. Stečajni postupak je građanski postupak koji vodi sud nad imovinom pravnih i fizičkih lica kada postoje stečajni razlozi – nesposobnost za plaćanje i prezaduženost. Ukazuje na razliku između stečajnog postupka i postupka likvidacije i ističe da je cilj stečajnog postupka da se omogući kolektivno namirenje povjerilaca stečajnog dužnika, unovčenjem njegove imovine i isplatom povjerilaca, te, ukoliko postoje uslovi, da se sprovede postupak reorganizacije radi očuvanja poslovne djelatnosti stečajnog dužnika i povoljnijeg namirenja povjerilaca. Kandidat je objasnio razloge za pokretanje stečajnog postupka u pozitivnom pravu Republike Srpske, uz osvrt na različito uređenje stečajnih razloga u stečajnim zakonima država okruženja. Kandidat zatim prelazi na prethodni stečajni postupak, objašnjavajući da je svrha ove faze postupka da se ispita da li postoje uslovi za vođenje stečajnog postupka i da seobezbijedi imovina stečajnog dužnika od daljeg rasipanja. Poslije ročišta, na kojem se ispituje da li postoje uslovi za vođenje stečajnog postupka, sud donosi rješenje o pokretanju stečajnog postupka. Objavljivanjem tog rješenja nastupaju pravne posledice stečaja koje je kandidat iscrpno objasnio.
Zatim se osvrnuo na položaj i ulogu stečajnog sudije. Rekao je da je za vođenje stečajnih postupaka u Republici Srpskoj stvarno nadležan Privredni sud, čije je formiranje pozitivno ocijenio, jer je specijalizacija sudova doprinijela većoj stručnosti sudija koji vode stečajne postupke. Ukazuje da je nužno da se za stečajne sudije imenuju iskusne sudije koje poznaje različite pravne oblasti, ističući da je neophodna stalna edukacija i usavršavanje stečajnih sudija za valjano ispunjavanje zadataka iz ove oblasti.
Kandidat je analizirao i položaj stečajnog upravnika, njegovo imenovanje, naglašavajući važnost stručnih kvalifikacija stečajnog upravnika, čiji su zadaci višestruki i složeni, čija se stručnost provjerava putem obaveznog stručnog ispita.
Na poslijetku, kandidat je objasnio položaj i ulogu i nadležnost skupštine povjerilaca, način njenog konstituisanja, sazivanja i pravo glasa. Nasuprot skupštini povjerilaca, postoji odbor povjerilaca koji je fakultativni organ i koji ima savjetodavnu i kontrolnu ulogu. U zaključnim razmatranjima kandidat se zalaže za formiranje agencije za licenciranje stečajnih upravnika, koja bi se starala o stručnom usavršavanju stečajnih upravnika. Takođe samtra da je neophodno unaprijediti kontrolu materijalno – finansijskog poslovanja stečajnih upravnika. U pogledu zakonskog uređenja skupštine povjerilaca, kandidat se zalaže za promjenu zakonskog rješenja po kome sada skupštinom predsjedava stečajni sudija, umjesto da to čini jedan od povjerilaca, u svojstvu izabranog predsjednika skupštine. Kada je riječ o odboru povjerilaca, kandidat je mišjenja da bi stečajnim postupcima koji se vode nad imovinom stečajnog dužnika veće vrijednosti, odbor povjerilaca trebal oda bude obavezan organ.
Na osnovu iznesenih činjenica, ocjena i stavova, Komisija za ocjenu i odbranu magistarske teze kandidata Nedeljkа Milijevića, dipl. pravnika pod nazivom ''Organi stečajnog postupka'' smatra da ova teza predstavlja samostalan i na naučnim osnovama zasnovan rad i u cjelosti zadovoljava kriterijume i standarde magistarskog rada, čime je Nedeljko Milijević zasluženo stekao naučni stepen magistra pravnih nauka.